Tejto dokument je určený odborným pracovníkom zbierkotvorných galérií, ktorí realizujú digitálne snímanie výtvarných diel (digitálna fotografia, skenovanie), prípadne externým dodávateľom týchto služieb. Obsahuje základné informácie o typoch snímok (Typy digitálnych snímok), pravidlách pre pomenovanie súborov  (Pomenovanie digitálnych snímok) a ich popis (Digitálne záznamy v CEDVU). 

1. Typy digitálnych snímok

Pri snímaní výtvarných diel je vždy potrebné uchovávať minimálne dve kópie snímky: pôvodnú, neupravenú snímku (archívna kópia), upravenú (optimalizovaná kópia). Pre systému CEDVU je potrebné vytvoriť aj konkrétny typ náhľadovej snímky (primárny obrázok).

1.1 Archívna kópia

Pri profesionálnej digitalizácii výtvarných diel je nevyhnutné uchovávať archívnu kópiu snímky, ktorá nebola bezprostredne po vyhotovení žiadnym spôsobom upravená a je uložená v pôvodnom formáte snímacieho zariadenia (viď. formáty). Uchovanie archívnej kópie snímky diela je dôležité pre jej využitie v budúcnosti - úpravy podľa špecifických požiadaviek (iná úprava farieb, orezanie). Ak by bola uchovaná len optimalizovaná kópia, nebolo by možné vrátiť sa k pôvodnej, neupravenej kópii. 

Formáty: RAW (výstupný formát digitálnych fotoaparátov, rozdielny u väčšiny výrobcov, napr. NEF – Nikon, CRW – Canon, RAF – Fuji), DNG (otvorený formát spoločnosti Adobe, ktorý ukladá pôvodný RAW aj snímku vo formáte prenosnom naprieč rôznymi platformami), 24 bitový TIFF (výstupný formát skenerov, ukladať bez kompresie)

Farebný profil: pôvodný profil snímacieho zariadenia, aby zostal zachovaný pôvodný rozsah farieb

1.2 Optimalizovaná kópia

Použitie záberu po nasnímaní predpokladá úpravu pre konkrétny účel – tlač v katalógu, prezentácia na internete a podobne. Od toho sa odvíja spôsob úpravy snímky (pozri Typ úprav). Pri vytváraní optimalizovanej kópie sa odporúča pracovať s kópiou archívnej snímky – práca s pôvodným súborom je riziková, môže dôjsť k uloženiu nezvratných zmien do pôvodného súboru.

Formáty: TIFF

Kompresia: nekompromované

Farebný profil: Adobe RGB, CMYK (v prípade, ak je snímka určená priamo pre tlač)

Typy úprav: natočenie, orezanie, farebné úpravy, manuálne odstránenie nečistôt na snímke

1.3 Primárny obrázok

Každý záznam o výtvarnom diele v systéme CEDVU by mal mať priradený primárny obrázok, ktorý sa používa na väčšine výstupov (dokumentačná karta, hlavná obrazovka záznamu diela, web prezentácia). Vytvára sa z optimalizovanej kópie, obsahuje teda natočenú, orezanú a farebne upravenú snímku.

Výška/šírka: 800 pixelov (pre dlhšiu stranu snímky)

Formát: JPG

Kompresia: minimálna, aby neboli rozpoznateľné artefakty vznikajúce pri vyššej kompresii (v programe Adobe Photoshop sa odporúča Kvalita 10-12)

Farebný profil: sRGB

Typy úprav: zmenšenie, ostrenie, vloženie metadát

2. Typy úprav

2.1 Natočenie

Ak dielo nebolo nasnímané v polohe, v akej má byť prezentované, je potrebné snímku natočiť do správnej pozície. Pri dielach u ktorých nie je zrejmá orientácia (napríklad abstraktné umenie), sa odporúča pri snímaní naznačiť polohu, v akej je dielo vystavované.

2.2 Spájanie

V niektorých prípadoch vytvárania reprodukcií výtvarných diel je potrebné zhotoviť viaceré snímky a v procese úprav ich spojiť do jednej. Príkladom sú diela, ktoré sa nevojdú do snímacej plochy zariadenia, alebo tie, ktoré je potrebné nasnímať oddelene kvôli ich povrchu (obraz s rámom, ktorý by pri snímaní vhral tieň na obraz).

Obr. č. 1 – Snímka, ktorá vznikla spojením dvoch záberov - SNG, O 6583

2.3 Orezanie

Pri snímaní diel sa  v zábere často nachádza pozadie, ktoré je pre využitie snímky v tlači alebo na internete potrebné odstrániť. Ak je potrebné na snímke pozadie orezať, mala by byť uložená verzia s cestou, z ktorej je možné vytvoriť výber pre orezanie (teda nie už orezanú snímku).

Snímka s označeným výberom pre orezanie - SNG, P 1050

2.4 Farebné úpravy

V každom zábere sa pri snímaní diela musí nachádzať čiernobiela škála, ktorá bude pri úpravách slúžiť pre primárnu úpravu farebnosti. Základom je úprava pomocou vyváženia šedej na čiernobielej škále, ďalšie farebné úpravy je optimálne robiť priamo na mieste snímania – pri samotných dielach. Automatické úpravy (automatické vyváženie bielej, úrovní, kontrastu) sa neodporúča.

2.5 Retuš

Ak je na zábere potrebné spraviť retuš (odstrániť nežiaduci detail v pozadí pri fotení sochy, nečistoty na fotografii), odporúča sa pracovať manuálne s použitím nástrojov ako klonovacie razítko, nahradenie farby a nepoužívať automatické odstraňovanie (technológie ako Digital ICE)


Snímka s vyretušovaným detailom záberu - SNG, P 1577

2.6 Zmenšenie

Zábery upravované pre tlač by nemali byť zmenšované, tento typ úprav by sa mal týkať len vytvárania náhľadu (viď. primárny obrázok).

2.7 Ostrenie

Pri zmenšovaní snímky dochádza k rozostreniu, preto sa odporúča následne snímku zostriť. Miera zostrenia a použitý filter sa líši podľa typu diela: ostrenie je potrebné napríklad pri obrazoch (kresbách), ktorým treba zvýrazniť kontúry. Dochádza síce k viditeľnej zmene diela, ale tá je pre účely zobrazovania zmenšenej snímky na obrazovke monitora potrebná.

2.8 Vloženie metadát

Samotný súbor so snímkou už obsahuje metadáta – údaje o okolnostiach jeho zhotovenia (viď. technické údaje), no niektoré údaje je potrebné vložiť do snímky dodatočne – autor snímky, vlastník autorských práv. Údaje sa ukladajú do prvkov štandardu EXIF (autor snímky – artist, autorské práva – copyright), alebo XMP (autor – creator, autorské práva – rights). Pre snímky vkladané do CEDVU sa odporúča zaznamenať autora v EXIF – tento údaj bude automaticky zobrazovaný v atribúte Autor a nebude ho potrebné pri vypĺňaní popisných údajov vyberať z autority. Tieto údaje sa dajú nadstaviť v nadstaveniach fotoaparátu, alebo následne doplniť pri spracovávaní snímky, alebo v programoch ako ExifTool.

2.9 Vloženie vodoznaku

Vkladanie vodoznaku (napríklad loga galérie) sa pre primárny obrázok neodporúča. Web prezentácia CEDVU (Webumenia.sk) pre každý zverejnený obrázok vodoznak vkladá automaticky, podľa nadefinovaných parametrov.

Snímka s automaticky vloženým vodoznakom (logo galéria a www.webumenia.sk)


3. Pomenovanie digitálnych snímok

3.1 Schéma pre pomenovanie súborov so snímkami

Pre hromadné vkladanie snímok do CEDVU je nutné dodržať nasledovnú schému:

<organizácia>--<inventárne číslo s nahradením>--<záber>--<číslo>.<prípona>

Časť názvu

Vysvetlenie

--

Oddeľovač

<organizácia>

Kód organizácie (viď. 2.1 Kódy galérií v CEDVU )

<inventárne číslo s nahradením>

Inventárne číslo výtvarného diela, kde sú nahradené znaky:

   (medzera) -> _ (podčiarkovník)

/  (lomítko)    -> - (spojovník,  pozor nie pomlčka –)

,  (čiarka)      -> - (spojovník)

 

Príklad:

GMB--C_7882-28a--1.jpg

(dielo zo zbierok GMB, inventárne číslo C 7882/28a, prvý záber)

<záber>

Skrátené označenie typu záberu (možnosť kombinovať)

s – záber s detailom značenia, podpisu, alebo vodoznaku (s ako signature)

d – detailný výrez diela (d ako detail)

r – zadná strana diela, najmä pre obrazy obojstrannou maľbou (r ako reverse)

 

Značenie špecifické pre diela fotené z viacerých uhlov (sochy)

f – záber spredu

r – záber zozadu

al – záber z ľavej strany (al ako angle left)

ar – záber z pravej strany (ar ako angle right)

 

Príklad (obraz)

SNG--O_4217--1.tif

(dielo zo zbierok SNG, inventárne číslo O 4217, prvý záber)

SNG--O_4217--r--2.tif (rub diela)

SNG--O_4217--rd--3.tif (rub diela, detail)

 

Príklad (socha)

SNG--P_255--f--1.tif (dielo zo zbierok SNG, inventárne číslo P 255, prvý záber spredu)

SNG--P_255--f--2.tif (druhý záber spredu)

SNG--P_255--al--3.tif (záber z ľavej strany)

SNG--P_255--r--4.tif (záber zozadu)

<číslo>

Číselný rad označujúci každý ďalší záber jedného diela, pričom 0 sa označuje

primárny obrázok,ktorý môže byť pre jedno dielo (jedno inventárne číslo) iba jeden.

Príklad:

SNG--O_4217--0.jpg (dielo zo zbierok SNG, inventárne číslo O 4217, primárny obrázok)

 

V prípade, ak sa na jednej snímke nachádza viacero diel so samostatnými inventárnymi číslami postupujeme pri pomenovaní nasledovne:

<organizácia>--<inventárne číslo s nahradením>__<inventárne číslo s nahradením>__<inventárne číslo s nahradením>--<číslo>.<prípona>

 

3.2 Skratky galérií

Galéria

Skratka

Slovenská národná galéria

SNG

Galéria Miloša Alexandra Bazovského Trenčín

GBT

Galéria Jána Koniarka Trnava

GJK

Galéria mesta Bratislavy

GMB

Galéria Mikuláša Galandu Turčianske Teplice

GMG

Galéria mesta Humenné

GMH

Galéria umenia Nové Zámky

GNZ

Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa Liptovský Mikuláš

GPB

Galéria Petra Matejku Nové mesto nad Váhom

GPM

Galéria umelcov Spiša, Spišská Nová Ves

GUS

Kysucká galéria Čadca

KGC

Múzeum moderného umenia A. Warhola, Medzilaborce

MAW

Múzeum Vojtecha Löfllera Košice - Staré mesto

MVL

Novohradské múzeum a galéria Lučenec

NGL

Nitrianska galéria Nitra

NGN

Oravská galéria Dolný Kubín

OGD

Považská galéria umenia Žilina

PGU

Stredoslovenská galéria Banská Bystrica

SGB

Šarišská galéria Prešov

SGP

Turčianska galéria Martin

TGM

Tatranská galéria Poprad

TGP

Východoslovenská galéria Košice

VSG

Záhorská galéria Senica

ZGS


4. Digitálne záznamy diela v CEDVU

Digitálne snímky sa v CEDVU ukladajú ako digitálne záznamy. Tie pozostávajú zo samotnej snímky a popisných údajov. Digitálne záznamy sa vytvárajú (tlačidlo Nový), editujú (Editovať), mažú (Odobrať) a prezerajú (Pozrieť) v záložke Záznamy diela na detaile diela.

Jedno dielo môže obsahovať viacero digitálnych záznamov – každý z nich predstavuje samostatný riadok v tabuľke. Pre vytváranie a editovanie digitálneho záznamu musí mať používateľ pridelené príslušné práva, prezeranie a sťahovanie primárneho obrázku je povolené pre všetkých používateľov CEDVU.

Záložka  Záznamy diela na detaile diela


4.1 Popisné údaje

Popisné údaje digitálneho záznamu sú rozdelené do štyroch častí: základné údaje, aktivity, autorské práva a technické údaje. Niektoré z atribútov sú generované automaticky pri vkladaní snímky, ďalšie musí zapísať používateľ. U tých, ktoré zapisuje používateľ, je možné priradiť ich pri hromadnom importe snímok, ktorý realizuje pracovisko Oddelenia digitálnych zbierok a služieb SNG.

4.1.1  Základné údaje

Atribút

Typ

Popis

Príklady

Názov

 

voľný text

Základná identifikácia snímky

náhľad

detail diela

reverz diela

 

Popis

voľný text

Určenie miesta fotenia, účel fotenia a ďalšie údaje, ktoré

sa nedajú zapísať do iného atribútu

 

fotené v depozitári

fotené pre katalóg

 

Organizácia

 

výber z číselníka

Určenie galérie spravujúcej digitálnu snímku

Slovenská národná galéria, SNG

Kvalita

výber z číselníka

Určenie kvality snímky, určenie kvality snímky na stupnici od 1 do 3

Kvalita 1

Kategória

výber z tezauru

Typ snímky podľa úprav (viď. časť Typy digitálnych snímok)

Archívna kópia

Uložil

automaticky vložené

Meno používateľa, ktorý vytvoril digitálny záznam.

V prípade hromadného importu - admin

admin

Primárny obrázok

zaškrtávacie políčko

Určenie primárneho obrázku

 (fajka)

Popisné údaje - Základné údaje

 

4.1.2 Aktivity

Atribút

Typ

Popis

Príklady

Aktivity

 

tabuľka

aktivity realizované na digitálnej snímke – vytvorenie, úprava

 

Meno súboru

automaticky vložené

názov súboru – tak ako bol pomenovaný pri vkladaní

 

SNG--O_320--0.jpg

MIME typ

 

automaticky vložené

formát súboru

image/jpeg

image/tiff

 

Veľkosť

automaticky vložené

rozlíšenie snímky (šírka x výška) a veľkosť súboru (v Bytoch)

729x800 123062 B

Zariadenie

automaticky vložené

zariadenie, ktoré bolo použité na vytvorenie snímky (výrobca fotoaparátu, skener)

NIKON CORPORATION

Autor

automaticky vložené

autor aktivity – ak je uložený priamo v snímke

Pavol Breier

Vytvorené

automaticky vložené

dátum vytvorenia snímky (dátum uloženia snímky)

13.12.2010

Popisné údaje - Aktivity

Riadok Aktivity zobrazuje údaje z tabuľky, kde každá aktivita (vytvorenie snímky, úprava) predstavuje samostatný riadok a ktorá sa dá vytvoriť (tlačidlo Nový), editovať (tlačidlo Editovať), mazať (tlačidlo Odobrať) a prezerať (tlačidlo Pozrieť).

Popisné údaje – tabuľka Aktivity

Vytváranie a editovanie riadku s aktivitou prebieha v samostatnom okne (Pozrieť aktivitu / Editovať aktivitu). 

Atribút

Typ

Popis

Príklady

Autor

 

výber z autority

určenie autora digitálnej snímky, resp. autora úprav (výber z autority)

a jeho role (výber z číselníka v poslednom stĺpci)

Tóth, Vratko – Autor úpravy záznamu

Zdroj snímania

voľný text

určenie médiá, z ktorého bola reprodukcia vytvorená

(v prípade, ak sa nesnímalo samotné výtvarné dielo, ale jeho reprodukcia)

diapozitív

negatív

fotografia

ID zdroja

 

voľný text

identifikátor média, ktorého reprodukovaním snímka vznikla

780 (interný identifikátor diapozitívu)

Typ úprav

voľný text

popis úpravy realizovanej na snímke (viď Typ úprav)

farebné úpravy

ostrenie

natočenie

Typ aktivity

výber z číselníka

typ aktivity

vytvorenie záznamu

úprava záznamu

Veľkosť

automaticky vložené

rozlíšenie snímky (šírka x výška) a veľkosť súboru (v Bytoch)

729x800 123062 B

Datovanie - zobrazenie

automaticky vložené

dátum aktivity (dátum vytvorenia snímky, úpravy snímky) –

formát RRRR:MM:DD a presný čas

2008:04:17 11:01:57

Datovanie - najskôr

automaticky vložené

dátum aktivity - RRRR:MM:DD

2008-04-17

Datovanie - najneskôr

automaticky vložené

dátum aktivity - RRRR:MM:DD

2008-04-17

 Okno Pozrieť aktivitu

4.1.3 Autorské práva

Autorské práva sa zapisujú v samostatnom okne, v riadku sú zobrazené vo formáte:

Organizácia/fyzická osoba  - vlastník autorských práv [typ licencie]. Na jedno dielo sa môžu vzťahovať viaceré autorské práva, každý riadok v tabuľke reprezentuje jeden ich záznam. 

Tabuľka Autorské práva

Atribút

Typ

Popis

Príklady

Vlastník

 

výber z autority

vlastník autorských práv snímky a určenie role

Slovenská národná galéria, SNG

Typ

výber z číselníka

typ autorských práv

 

 chránené autorským právom

 licencované

 voľne šíriteľné

 

Licencia

 

voľný text

názov licencie, prípadne referencia na časť

autorskej zmluvy, ktorá hovorí o licencovaní snímky

podľa "Zmluva o vytvorení a použití diela z 13.3.2006"

Popis autorských práv

 

voľný text

bližšie určenie autorských práv vzťahujúcich sa k danej snímke

výhradná licencia na vytvorené dielo v

neobmedzenom vecnom i územnom rozsahu

4.1.4 Technické údaje

Vložením snímky do digitálneho záznamu sa automaticky vygenerujú technické údaje, ktoré systém získa priamo zo súboru snímky. Nachádzajú sa v záložke Technické údaje a sú štruktúrované v XML, v schéme JHOVE a vo formátoch MIX (Metadata for Images in XML) a EXIF (Exchangeable Image File Format), XMP (Adobe XMP – Extensible Metadata Platform). Tieto údaje sú potrebné jednak pre zistenie technických parametrov snímky a tiež pre jej dlhodobú archiváciu.

Niektoré z prvkov v jednotlivých formátoch pre ukladanie údajov:

MIX

Prvok

Popis

Príklad

ObjectIdentifier

Identifikátor súbor (meno súboru, v ktorom bol vložený do digitálneho záznamu)

SNG--O_5499--0.jpg

fileSize

veľkosť snímky (v Bytoch)

 357161

formatName

formatVersion

názov formátu a jeho verzia

JPEG 1.02

compressionScheme

úroveň kompresie

6

imageWidth

šírka snímky v pixeloch

800

imageHeight

výška snímky v pixeloch

653

colorSpace

farebný priestor snímky

6

bitsPerSampleValue

bitová hĺbka

8, 8, 8


EXIF 

Prvok

Popis

Príklad

colorSpace

farebný priestor snímky

sRGB (v prípade, ak je nadstavený

iný ako sRGB, hodnota je Uncalibrated)

PixelXDimension

šírka snímky v pixeloch

800

PixelYDimension

výška snímky v pixeloch

559

DateTimeOriginal

dátum a čas zhotovenia snímky vo formáte

RRRR:MM:DD HH:MM:SS (prenáša sa do atribútu datovanie v Aktivite)

2006:05:26 10:29:45

DateTimeDigitized

dátum a čas, kedy bola snímka uložená ako súbor

(vo väčšine prípadov rovnaký ako DateTimeOriginal)

2006:05:26 10:29:45

ExposureTime

doba expozície v sekundách

1

Flash

Informácia o tom, či bol použitý blesk, resp. ako bol použitý

did not fire

FocalLength

ohnisková vzdialenosť v mm

65

FileSource

zdroj snímky

DSC

ExposureMode

mód expozície

manual

DigitalZoomRatio

stupeň digitálneho zoomu

1

Saturation

miera sýtosti pri fotení

normal

Sharpness

miera ostrosti pri fotení

hard

 

Adobe XMP

Prvok

Popis

Príklad

xap:CreatorTool

nástroj použitý pri spracovaní snímky

Adobe Photoshop CS3 Macintosh

Záložka Technické údaje

4.2 Správa digitálnych záznamov

Digitálne záznamy sa okrem prehliadania záznamov na konkrétnom diele dajú vyhľadávať a prezerať cez okno Správa digitálnych objektov, záložka Digitálne záznamy.

Atribút

Typ

Popis

PID

 

plný text

identifikátor digitálneho záznamu, v prípade snímky výtvarného diela je jeho časťou inventárne číslo (SVK:SNG.O_320).

Ak je potrebné vyhľadať snímku konkrétneho diela, zadáme jeho číslo v podobe: *O_320

(* pre nahradenie znakov pred inventárnym číslom, _ pre nahradenie medzery).

V jednom riadku je možné zadať viaceré inventárne čísla s oddeľovačom ; (príklad: *O_3277;*O_320)

Názov záznamu

plný text

vyhľadávanie podľa názvu záznamu

MIME typ

 

plný text

typ súboru

Autor

výber z autority

autor snímky

Kategória média

výber z tezauru

digitálny záznam (archívna kópia, optimalizovaná kópia, primárny obrázok)

 

Organizácia

výber z číselníka

vlastník snímky

Typ práv

výber z číselníka

chránené autorským právom, licencované, voľne šíriteľné

 

Zobraziť náhľady

zaškrtávacie políčko

určenie toho, či sa má vo výsledkoch vyhĺadávania zobraziť aj záznam

Okno Správa digitálnych záznamov


  • Žiadne štítky