Porovnávané verzie

Kľúč

  • Tento riadok sa pridal
  • Riadok je odstránený.
  • Formátovanie sa zmenilo.
Ciele projektu Digitálna galéria

1. Vybudovanie špecializovaného digitalizačného pracoviska

...

Digitalizácia

...

Činnosť digitalizačného pracoviska bude pokračovať aj po ukončení projektu. Okrem špeciálnych skenerov určených na digitalizáciu diel výtvarného umenia sa bude v objekte nachádzať unikátny reštaurátorský ateliér, využívajúci najmä nedeštruktívne technológie a metódy, komora na fumigáciu zbierkových predmetov a dočasné lokálne úložisko na ukladanie skenov a ďalšieho digitálneho obsahu. Špičkové skenery a ďalšie technické vybavenie zakúpené pre potreby projektu umožnia pokračovať v digitalizácii aj po jeho ukončení – budú sa digitalizovať zbierkové predmety, ktoré neboli zahrnuté do digitalizačných plánov galérií v projekte Digitálna galéria, nové akvizície alebo zbierkové predmety pred a po reštaurovaní.

Reštaurátorsky ateliér poskytne možnosť odborných konzultácii a analýz, či už ďalším reštaurátorom, pamiatkovým inštitúciám, zbierkotvorným inštitúciám alebo iným subjektom. Prevádzkou komory na fumigáciu zbierkových predmetov a nového reštaurátorského pracoviska bude posilnená preventívna ochrana, využitie špeciálnej reštaurátorskej technológie umožní pracovať so zbierkovými predmetmi efektívnejšie, rýchlejšie a v čo najväčšej možnej miere nedeštruktívne.

2. Zlepšenie a rozšírenie databázového systému

Proces digitalizácie a výsledný rozsiahly objem digitálneho obsahu (výstup digitalizácie) kladú vysoké nároky na jeho správu. Plánovanie a riadenie procesu digitalizácie, priradenie metadát, uloženie, vyhľadávanie a dlhodobé uchovanie digitálnych snímok diel výtvarného umenia vo vysokej kvalite bude prebiehať v Informačnom systéme pre galérieCentrálna evidencia diel výtvarného umenia (ISG – CEDVU), ktorý Slovenská národná galéria vyvíja už viac ako desať rokov a v posledných šiestich rokoch prešiel zásadnými zmenami. Pre potreby projektu Digitálnej galérie bude prebiehať jeho ďalší vývoj (vylepšenie katalogizácie zbierkových predmetov, evidencia pohybu diel a reštaurátorských prác, správa digitálneho obsahu a podpora procesu digitalizácie) a rovnako ako digitalizačné pracovisko na Zvolenskom zámku, bude slúžiť všetkým zapojeným galériám. Jeho vývoj pre potreby masívnej digitalizácie (pre práce uvedené vyššie) bude ďalším z výsledkov projektu Digitálna galéria a bude slúžiť galériám aj po skončení projektu.

Po dokončení projektu bude SNG a spolupracujúce galérie, mať možnosť využívať moderný softvérový nástroj na katalogizáciu zbierkových predmetov, evidenciu pohybu diel a evidenciu a spravovanie digitálneho obsahu, ako aj evidenciu reštaurátorských zásahov. Optimalizácia softvérovej aplikácie prostredníctvom možností projektu Digitálna galéria vytvorí také podmienky, že  po skončení projektu budú všetky do projektu zapojené galérie môcť používať nástroj porovnateľný s podobnými riešeniami v zahraničí, konkrétne napr. s vývojom projektu Europeana. Informačný systém pre galérie CEDVU s využitím najmodernejších technológií zabezpečí v budúcnosti možnosti prepojenia údajov a digitálneho obsahu, ako aj zdieľanie obsahu so systémami a projektmi doma i v zahraničí.

...

vybraných zbierkových predmetov


Digitalizácia zahŕňa celý rad aktivít: od základného ošetrenia cez skenovanie a fotenie až po úpravu a uloženie výsledného digitálneho obsahu. Bude prebiehať jednak v pracovisku na Zvolenskom zámku a tiež v priestoroch ďalších zapojených galérií, kde budú nasadené mobilné skenery. Okrem digitalizácie metódou skenovania (obrazy, kresby, grafiky, fotografie), bude použitá aj strednoformátová digitálna fotografia, ktorou budú profesionáli v ateliéri na Zvolenskom zámku a v teréne (v jednotlivých galériách) snímať najmä 3D objekty, ako sochy a predmety úžitkového umenia.

V digitalizačnom pracovisku bude prebiehať proces digitalizácie od prípravy po postprocesing podľa najmodernejších technologických postupov a v súlade s platnými štandardmi v oblasti digitalizácie a internou stratégiou, manuálmi a príručkami spracovanými v Slovenskej národnej galérii. Výsledkom samotnej digitalizácie budú vysoko kvalitné digitálne snímky, umožňujúce reprodukovať výtvarné dielo 1:1. Ich využite v každodennej galerijnej práci je mnohostranné: v náhľadovej podobe budú výsledky digitalizácie prístupné širokej verejnosti, či už na webových stránkach samotných galérií alebo prostredníctvom služieb pre sprístupňovanie kultúrneho dedičstva. V rámci vzdelávacích aktivít nielen galérií, ale aj škôl, budú digitálne reprodukcie využité pri projektoch ako napríklad interaktívne stránky pre deti alebo učebné pomôcky pre výučbu dejín umenia. V oblasti výstavných aktivít by mali v budúcnosti digitálne reprodukcie stále viac plniť svoj účel ako náhrada za originály, ktoré sú príliš nákladné na prevoz alebo citlivé na manipuláciu. Digitalizácia zbierkových predmetov a využitie jej výstupov po ukončení projektu bude priamo nadväzovať aj na ďalšie úlohy galérií:

...

.