Blog

Blog


So zaujímavými a konkrétnymi informáciami prišli projektové manažérky dvoch veľkých projektov a to konkrétne za projekt Digitálna galéria  Mária Bohumelová  a za projekt Digitálna audiovízia Martina Polčíková.  Účastníkom večera ukázali konkrétne zdigitalizované diela, ale najmä hovorili o praktickej stránke celého projektu a problémoch, s ktorými sa stretávajú.

„Význam digitalizáce výtvarných diel je v niekoľkých rovinách,“ hovorí Bohumelová . „Pre odbornú verejnosť – reštaurátorov, odborníkov na umenie, ide o komfort, pretože už nebudú musieť cestovať do galérií, kde sa dielo nachádza, ale budú si ho môcť pozrieť a vyžiadať v digitálnej podobe. Čo je však veľkým prínosom je zachovanie nášho výtvarného fondu pre nasledujúce generácie, pretože slovenské výtvarné umenie stojí za to,“ dodáva projektová manažérka. Diela sú už v tejto chvíli prístupné na www.webumenia.sk a každý si ich môže pozrieť.  

Mária Bohumelová považuje za prínos OPIS-u v ich oblasti tiež možnosť zriadenia novej fumigačnej (plynovej) komory v priestoroch Zvolenského zámku,  v ktorej sa sterilizujú výtvarné diela, očisťujú od rôznych spór a plesní. Doteraz bola na Slovensku len jedna takáto komora v Bratislave a poradovník a čakacie lehoty boli dlhé.

Aj Martina Polčíková, projektová manažérka za projekt Digitálnej audiovízie porozprávala účastníkom diskusie o ich skúsenostiach s digitalizovaním televízneho a rozhlasového archívu.  Ku koncu augusta tohto roku bolo do digitálnej podoby prevedených takmer 30 tisíc rozličných nahrávok a záznamov. Zo všetkých digitalizačných prác je práve digitalizácia zvukových a obrazových záznamov najnáročnejšia na čas. Prvotný prepis si totiž vyžaduje presne taký čas, koľko samotný záznam trvá. Až následne po prepise sa so záznamom začína pracovať – čistí sa od rozličných šumov a zvukov.


V rámci diskusie zaujímali prítomných najmä otázky vysporiadavania autorských práv k výtvarným dielam, ktoré budú prezentované na spomenutom webe a vášnivo a pomerne kreatívne sa diskutovalo aj na tému ďalšieho využitia a používania celého zdigitalizovaného národného a kultúrneho dedičstva.

Nasledujúci OPIS SOIRÉE sa bude konať v polovici mesiaca október.

Zdroj: http://www.opis.gov.sk 

22.6.2013 - V Sade Janka Kráľa sa 22. júna 2013 uskutočnil 7. ročník parkovej výstavy fotografií v Bratislave Fotopark 2013. Špecialitou tohto ročníka bola aj prezentácia projektu Digitálna galéria v podobe skenov a reprodukcií starých fotografií zo zbierok Slovenskej národnej galérie.

4.4.2013 - Zostrih z pracovného stretnutia k skenovaniu výtvarných diel a ich post-procesu v rámci projektu Digitálna galéria v Stredoslovenskej galérii Banská Bystrica, kde je dočasne umiestnený veľkoplošný skener. Okrem samotného stretnutia zachytáva video skenovanie a screening (zhodnotenie stavu diel) v depozitári pred digitalizáciou.

Kamera, strih: Anton Kajan

Hudba: Kay

18.2.2013 - V poslednom minuloročnom čísle časopisu ITlib (Informačné technológie a knižnice) s témou "Pamäťové inštitúcie - perspektívy" bol publikovaný článok o projekte Digitálna galéria. Hlavná manažérka projektu Mária Bohumelová v ňom píše o prípravách, doterajšom priebehu a význame digitalizácie pre galériu a verejnosť.

Digitalizácia - deň v GMB

18.2.2013 - Digitalizácia v Galérii mesta Bratislavy prebieha už od augusta 2012, doteraz bolo na veľkoplošnom skeneri zdigitalizovaných viac ako 3400 kresieb a grafík. Ako prebieha príprava diel, ich skenovanie a následná úprava približuje nasledovná galéria fotografií.


11.1.2013 - Ukážka skenovania výtvarných diel SNG.

Kamera, strih, hudba: Anton Kajan.

 

Loading

 

 

9.5.2011, Stará Lesná - Prezentácia, ktorá odznela v máji 2011 ešte pred spustením projektu na medzinárodnom sympóziu Infos v Starej Lesnej. Zborník s príspevkami zo sympózia nájdete online tu .

4.11.2012 V plnom prúde pokračuje stavba digitalizačného pracoviska Kapitánskeho domu vo Zvolene. 

27.9.2012 - Na desiatom ročníku konferencie  IT Summit  sme v rámci panela venovaného Operačnému programu informačná spoločnosť prezentovali náš projekt. Pozrite si prezentáciu v PDF, alebo video záznam.

 

4.10.2012 - Projekt Digitálna galéria postupuje vo svojom procese. V uplynulých týždňoch sa začala rekonštrukcia Kapitánskeho domu v rámci areálu SNG Zvolenský zámok, kde sa buduje moderné špecializované digitalizačné pracovisko. 

Začína sa budovať digitalizačné pracovisko vo Zvolene - tlačová správa.

Loading

Inštalácia skenera v SNG

V Slovenskej národnej galérii na Riečnej ulici v Administratívnej budove bol v rámci projektu Digitálna galéria na začiatku augusta 2012 uvedený do prevádzky špecializovaný veľkorozmerný skener Cruse, na ktorom sa skenujú výtvarné diela z depozitárov Slovenskej národnej galérie. Obsluha skenera a následná úprava snímok je náročná a zodpovedná práca, ktorej predchádzali špecializované školenia nových pracovníkov. K samotnému skenovaniu diela dochádza až po jeho príprave – dielo prejde najprv rukami kurátora (skontroluje sa správnosť údajov o diele, popíše sa jeho fyzický stav) a v prípade potreby rukami reštaurátorov. Až  potom nastáva samotné skenovanie a následná úprava (postprocessing), po tom je výsledný digitálny snímok uložený  na lokálne dátové úložisko .

 

Na Zvolenskom zámku v objekte Kapitánskeho domu sa začali aktívne práce na vybudovaní komplexného špecializovaného digitalizačného pracoviska. Objekt Kapitánsky dom (Zvolenský zámok) bude kompletne zrekonštruovaný a stane sa miestom, kde sa budú výtvarné diela nielen digitalizovať, ale aj ošetrovať a v budúcnosti aj reštaurovať.

 

 

10.5.2012, Hotel Bôrik - Celoslovenská konferencia Operačný program Informatizácia spoločnosti (prezentácia o aktuálnom stave projektu).

Spúšťa sa projekt Digitálna galéria

 SNG bude digitalizovať zbierky galérií, spúšťa projekt Digitálna galéria - tlačová správa

Loading