Preskočiť na koniec metadát
Prejsť na začiatok metadát

22.4.2014 - Po Banskej Bystrici, Trenčíne a ďalších mestách pribudol koncom marca na mape projektu Digitálna galéria Liptovský Mikuláš. Priamo v priestoroch Liptovskej galérie Petra Michala Bohúňa sa bude skenovať viac ako 1200 malieb a fotiť približne 330 sôch, neskôr príde na rad skenovanie kresieb a grafík na pracoviskách SNG na Zvolenskom zámku a v Bratislave. Prípravné práce v depozitári a dočasnom skeneristickom pracovisku zachytila manažérka pre odborné činnosti Veronika Gabčová - dokumentujú prieskum stavu diel pod UV svetlom, ošetrenie diel, dokumentáciu stavu diel, kontrolu farebnej úpravy diela po naskenovaní alebo meranie hĺbky rámu pred skenovaním.

31.1.2014 - Ďalšou galériou v "nabitom" harmonograme digitalizácie bola tento týždeň Galéria Jána Koniarka v Trnave. Za menej ako týždeň sa podarilo zabaliť, previezť do Bratislavy, naskenovať, upraviť a previezť naspäť 37 malieb a grafík, fotenie sôch prebiehalo priamo na mieste v Trnave. Ponúkame vám pohľad "za dvere" digitalizácie, spolu s jej výsledkami.

8.1.2014 - V týchto dňoch prebieha na pracoviskách Slovenskej národnej galérie v Bratislave (Hurbanove kasárne) a vo Zvolene (Kapitánsky dom) digitalizácia grafík a kresieb z Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne. Po základnom ošetrení a transporte z depozitárov trenčianskej galérie sú diela bezdotykovo snímané na špecializovaných skeneroch. Po úprave a uložení do digitálneho úložiska v systéme CEDVU budú dostupné najskôr pre pracovníkov galérií, neskôr aj pre verejnosť na Webe umenia. Záujemci tak budú môcť bližšie spoznať diela autorov ako Dušan Kállay, Karol Ondreička, alebo Ferdinand Hložník, ktoré bežne nebývajú vystavované.

9.10.2013 - V Stredoslovenskej galérii sa po ukončení digitalizácie papierových médií (grafiky, kresby, fotografie) čoskoro začne digitalizácia malieb. Tak ako každému inému zbierkovému predmetu sa maľbám pred digitalizáciou venujú reštaurátori a reštaurátorky. Maľby je potrebné očistiť od depozitu a nečistôt, prípadne ošetriť damarovým lakom.

22.6.2013 - V Sade Janka Kráľa sa 22. júna 2013 uskutočnil 7. ročník parkovej výstavy fotografií v Bratislave Fotopark 2013. Špecialitou tohto ročníka bola aj prezentácia projektu Digitálna galéria v podobe skenov a reprodukcií starých fotografií zo zbierok Slovenskej národnej galérie.

Digitalizácia - deň v GMB

18.2.2013 - Digitalizácia v Galérii mesta Bratislavy prebieha už od augusta 2012, doteraz bolo na veľkoplošnom skeneri zdigitalizovaných viac ako 3400 kresieb a grafík. Ako prebieha príprava diel, ich skenovanie a následná úprava približuje nasledovná galéria fotografií.

Pokračuje stavba Kapitánskeho domu

4.11.2012 V plnom prúde pokračuje stavba digitalizačného pracoviska Kapitánskeho domu vo Zvolene. 

 

Inštalácia skenera v SNG
V Slovenskej národnej galérii na Riečnej ulici v Administratívnej budove bol v rámci projektu Digitálna galéria na začiatku augusta 2012 uvedený do prevádzky špecializovaný veľkorozmerný skener Cruse, na ktorom sa skenujú výtvarné diela z depozitárov Slovenskej národnej galérie. Obsluha skenera a následná úprava snímok je náročná a zodpovedná práca, ktorej predchádzali špecializované školenia nových pracovníkov.
Začína sa budovať špecializované digitalizačné pracovisko
Na Zvolenskom zámku v objekte Kapitánskeho domu sa začali aktívne práce na vybudovaní komplexného špecializovaného digitalizačného pracoviska. Objekt Kapitánsky dom (Zvolenský zámok) bude kompletne zrekonštruovaný a stane sa miestom, kde sa budú výtvarné diela nielen digitalizovať, ale aj ošetrovať a v budúcnosti aj reštaurovať.

TVORÍME VEDOMOSTNÚ SPOLOČNOSŤ
Spolufinancované z prostriedkov EFRR

www.opis.gov.sk, www.nsrr.sk, www.informatizacia.sk
  • Bez štítkov

2 komentárov

  1. Anonymný

    That's more than sesnbile! That's a great post!